Aktualności

Zapraszamy na koncert

Ilustracja do informacji: Zapraszamy na koncert
W sobotę o godz. 19.00  zapraszamy do kościoła parafialnego na koncert „Muzyczne Kwiaty Niebios” – „Muzykaduszy”, w którym wystąpią: Anna Maria Mbayo – śpiew (ciemnoskóra śpiewaczka), Piotr Łopaciński – śpiew, Szymon Markiewicz – akompaniament, kierownictwo muzyczne i prowadzenie –  Jacek Woleński. Dominować będzie muzyka gospel, soul, negro spirituals.
  • 29-06-2017

Ważna informacja dla podróżujących

Ilustracja do informacji: Ważna informacja dla podróżujących
W związku z odbywaniem się 45 Lata Kwiatów
i zmianie organizacji ruchu w centrum miasta
 zmianie ulegają miejsca zatrzymywania się
komunikacji autobusowej oraz busów.
 
PKS Częstochowa – odwołuje kursy !!!
 
MZK Nysa – ul. Lipowa (parking obok stadionu)
 
PKS Nysa – ulica Nyska okolice firmy TABO
 
Autofan – ulica Nyska stacja paliw Moya
 
TransEkspress – ulice: Kościuszki, Powstańców Śl. (stawek),
Lipowa (parking obok stadionu), Nyska (cukrowania),
Matejki (plac obok wulkanizacji)
 
PKS Kłodzko - ulica Nyska okolice firmy TABO
 
Za zaistniałe utrudnienia przepraszamy.
 
  • 28-06-2017

„Festiwal Kulinariów i Folkloru w Mesznie”

Ilustracja do informacji: „Festiwal Kulinariów i Folkloru w Mesznie”
 
Burmistrz Otmuchowa
zachęca do udziału w projekcie pn.
„Festiwal Kulinariów i Folkloru w Mesznie”
realizowanego w ramach Planu operacyjnego KSOW na lata 2016-2017
dla województwa opolskiego dofinansowany ze środków
KSOW w ramach Pomocy Technicznej PROW 2014-2020.
 
Działanie 13 - Promocja zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich
Priorytet 6: Wspieranie włączenia społecznego, ograniczania ubóstwa i rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich
Cel: Aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym kreowania miejsc pracy na terenach wiejskich
Koszt projektu: 49 360,50 zł.
 
Festiwal odbędzie się w dniu 1.07.2017r.
od godz.12.00 na boisku sportowym w Mesznie
 
Opis projektu:
 
W ramach festiwalu zaprezentują się KGW z całego terenu Gminy Otmuchów promując swój dorobek kulinarny oraz kulturowy. Każde Koło będzie miało do dyspozycji stoisko na którym będzie mogło niejako „pochwalić” się swoim dorobkiem, tradycyjnymi potrawami, wyrobami a także lokalnymi produktami. Z uwagi na fakt, że teren gminy Otmuchów zamieszkany jest w dużej części przez ludność napływową posiadającą korzenie góralskie, co nie pozostało bez wpływu na lokalna kuchnię, stąd głównym punktem festiwalu będzie konkurs na „tradycyjną potrawę góralską” gdzie jury oceni przygotowane potrawy pod względem walorów zapachowych, smakowych, estetycznych a także nawiązania do tematu konkursu. Podczas festiwalu na scenie zaprezentują się również zespoły folklorystyczne oraz gwiazda wieczoru- zespół „Baciary”, który w swoim repertuarze ma tradycyjne utwory góralskie a także ludowe wpisujące się w idealnie w temat festiwalu.
 
Efekty operacji:
 
Realizacja operacji polega na wymianie wiedzy i doświadczeń między Kołami Gospodyń Wiejskich
z Gminy Otmuchów a także prezentacji ich dorobku kulturalnego i kulinarnego. W dłuższej perspektywie zorganizowany festiwal będzie bodźcem do tworzenia trwałych struktury dalszej współpracy, aktywizuje mieszkańców i zmobilizuje KGW do podejmowania wspólnych inicjatyw w celu promowania wsi jako  atrakcyjnego miejsca zamieszkania, gdzie pielęgnuje się tradycje i dba o korzenie a także da niejako obraz różnorodności wsi i wykorzystania jej walorów również zawodowo (np. poprzez dystrybucję produktów lokalnych na większą skalę).
Operacja ma także w efekcie niejako „przełamać” podejście młodszych pokoleń do tradycji. Ma pokazać jak dużo walorów ma wieś, w jaki sposób można je promować a również pokazać, że wykorzystanie naturalnych „skarbów” wsi może być pomysłem na biznes.
 
Grupa docelowa:
 
- Koła Gospodyń Wiejskich, które zaprezentują dorobek kulinarny i kulturowy swoich sołectw.
- tzw. „młodsze pokolenia” czyli osoby do 35 roku życia, które pragniemy zachęcić i aktywizować do kultywowania tradycji i dumy ze swoich korzeni.
- mieszkańcy Gminy Otmuchów oraz goście wyrażający chęć uczestniczenia w tym wydarzeniu.
 
  • 29-06-2017

Otmuchów wśród najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce

Ilustracja do informacji: Otmuchów wśród najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce
"21 najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce'' to tytuł publikacji w hiszpańskim dzienniku EL Pais, w której  znalazła się też krótka informacja o Otmuchowie. O tyle jest to wyjątkowa wiadomość, że pośród wyróżnionych w publikacji miast i miasteczek znalazły się równie piękne i znane jak : Gniew, Kazimierz Dolny, Chełmno, Lądek Zdrój, Biecz, Paczków, Sandomierz, Kłodzko, Łańcut, Zalipie, Rydzyna, Supraśl, Złotoryja, Chochołów, Reszel, Tykocin, Zakopane, Jawor, Giżycko i Krynica Zdrój. Towarzystwo zatem wyborne i tylko pogratulować władzom, że Otmuchów dostrzegany jest daleko poza granicami naszego kraju jako jedno z najpiękniejszych miasteczek w Polsce..
Kliknij aby obejrzeć.
 
El País to hiszpański ddziennik poranny, wydawany od 4 maja 1976 w Madrycie, od 1982 roku także w Barcelonie. Posiada on oddziały w głównych miastach Hiszpanii, które tworzą lokalne edycje. Jest to obecnie największy dziennik w Hiszpanii, o nakładzie ok. 400 tys. egz. (niedzielne wydanie osiąga ponad 1 mln).
 
  • 28-06-2017

IMGW ostrzega przed burzami z gradem i upałami

Ilustracja do informacji: IMGW ostrzega przed burzami z gradem i upałami
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla czternastu województw. Na burze z gradem, upały i intensywne opady deszczu muszą uważać niemal wszyscy Polacy. Burze z gradem spodziewane są m.in. w województwie opolskim. Sytuacja taka utrzyma się do jutra. Ostrzeżenia I stopnia, jak podaje Instytut, przewidują niebezpieczne zjawiska meteorologiczne i mogą powodować szkody materialne i zagrożenie życia. "Zalecana jest ostrożność, a także śledzenie dalszych komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
  • 28-06-2017

No i polało.....

Ilustracja do informacji: No i polało.....
Wczorajszy ulewny deszcz lekko podtopił przedszkole przy ul. Łokietka w Otmuchowie. Woda wdarła się na podwórko i przedostała do piwnicy. Strażacy szybko uporali się z zagrożeniem, miejsca newralgiczne zostały zabezpieczone workami z piaskiem. Straż pożarna była też wzywana do Sarnowic gdzie woda zaczęła podchodzić pod posesje. Budynki nie zostały podtopione. Podobna sytuacja zaistniała na Osiedlu Jagiełły gdzie z wodą uporali się sami mieszkańcy.
  • 28-06-2017

Ostrzeżenie pogodowe

Ilustracja do informacji: Ostrzeżenie pogodowe
Burze z gradem/1
Obszar: województwo opolskie
Ważność: od 2017-06-27 17:00:00 do 2017-06-28 05:00:00
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm, lokalnie do 40 mm, oraz porywami wiatru do 85 km/h. Lokalnie grad.
Uwagi: Brak.
Czas wydania: 2017-06-27 11:59:00
Synoptyk: Elżbieta Wojtczak-Gaglik
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych regionalne
  • 27-06-2017

Obwieszczenie Wojewody Opolskiego

Ilustracja do informacji: Obwieszczenie Wojewody Opolskiego
OBWIESZCZENIE WOJEWODY OPOLSKIEGO
  • 27-06-2017

Spotkanie z dostojnym jubilatem

Ilustracja do informacji: Spotkanie z dostojnym jubilatem
Wczoraj Burmistrz Otmuchowa wspólnie z wieloma przedstawicielami samorządów gminnych powiatu nyskiego uczestniczył w uroczystości zorganizowanej w świetlicy wiejskiej w Kamienniku przez wójta Gminy Kamiennik z okazji 100. rocznicy urodzin jednego z jej mieszkańców, mjr. w stanie spoczynku Pana Jana Walichiewicza z Białowieży. Zwracając się do dostojnego jubilata Burmistrz Otmuchowa w imieniu władz samorządowych Gminy Otmuchów podziękował jubilatowi za wszelkie trudy i owoce minionych stu lat oraz złożył życzenia zdrowia i pogody ducha na kolejne lata.
Jan Walichiewicz ma sto lat ale wcale tego po nim nie widać, sprawny fizycznie, intelektu mu można pozazdrościć. Funkcję sołtysa pełnił przez 45 lat i jak twierdzi działalność społeczna jest jego powołaniem i przy okazji świetną metodą na zachowanie sprawności. Przy tej okazji życzył obecnym co najmniej 100. lat życia i ciągłej aktywności na każdej płaszczyznie życia społecznego i rodzinnego, co wprawiło obecnych w nieskrywaną wesołość i przyjęto gromkimi brawami.
 
  • 27-06-2017

Otmuchowska gmina przejęła "Sandacza" od RZGW

Ilustracja do informacji: Otmuchowska gmina przejęła "Sandacza" od RZGW
Po 10 latach starań otmuchowska gmina nieodpłatnie przejęła "Sandacza" od Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. To niemal kultowy, dawny ośrodek wypoczynkowy, położony w czaszy jeziora, w strefie zalewowej, co było jednym z argumentów przeciwko jego przekazaniu. W przeszłości kilkakrotnie niemal dochodziło do podpisania umowy w sprawie ośrodka, ale w ostatniej chwili zmieniały się władze w RZGW i procedurę trzeba było rozpoczynać od nowa.
- Postawiliśmy warunek, że jeśli nie dostaniemy „Sandacza” w tym roku to rezygnujemy, bo obiekt zaczyna przypominać ruinę. Teraz nie ma odwrotu, umowa została podpisana, przejmujemy ten obiekt z częścią gruntu przy ul. Plażowej i w przyszłym roku będziemy tam chcieli uruchomić plażę miejską, jakiej nie ma dotychczas nad Jeziorem Otmuchowskim. Mając swoją plażę zatrudnimy ratowników i stworzymy miejsce wypoczynku z prawdziwego zdarzenia - mówi burmistrz Jan Woźniak.
Umowa obowiązuje z dniem 30 czerwca. W ślad za nią gmina będzie przejmowała także od RZGW drogi w kierunku jeziora. Zostaną wyremontowane, aby nie odstraszały turystów i spacerowiczów.
(D.Kłonowska RO)
  • 27-06-2017
Logo: Biuletyn Informacji Publicznej
.
Baner: Otmuchów panoramaBaner: Łódki jezioro wiosnaBaner: Zamek nocBaner: Rynek wiosnaBaner: Park wiosnaBaner: JezioroBaner: SolariumBaner: ZamekBaner: Lato kwiatów
Imieniny: Piotra i Pawła ...

Urząd Miejski

ul. Zamkowa 6, 48-385 Otmuchów

tel./fax. 77 431 50 16, tel. 77 431 50 17 umig@otmuchow.pl

Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda